Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Prezydent RP po raz pierwszy w Australii i Nowej Zelandii. Historyczne wizyty.

Rozmowy polityczne na najwyższym szczeblu, dotyczące m.in. szeroko pojętego bezpieczeństwa, wsparcie dla polsko-australijskiego biznesu i bogata agenda gospodarcza oraz spotkania z przedstawicielami blisko dwustutysięcznej australijskiej Polonii, w szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości - to główne punkty czterodniowej, pierwszej w historii, oficjalnej wizyty polskiego Prezydenta w Australii oraz następującej tuż po niej trzydniowej wizyty w Nowej Zelandii.

Australia


Melbourne to pierwsze miasto, jakie Para Prezydencka odwiedziła w ramach wizyty w Australii. W stanie Wiktoria, którego Melbourne jest stolicą, znajduje się największe skupisko Polaków w Australii – ok 56 tys. osób. Wizyta Pary Prezydenckiej w Australii rozpoczęła się od spotkania z Gubernator tego stanu Lindą Dessau i jej Małżonkiem. Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie towarzyszą ministrowie KPRP: Krzysztof Szczerski oraz Adam Kwiatkowski.
Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
Jestem wzruszony, że tu w Melbourne, w stanie Wiktoria, mogę usłyszeć z ust Gubernatora stanu tyle dobrych słów o naszym kraju i o Polakach – mówił.

Prezydent przeprowadził w Australii rozmowy na najwyższym szczeblu. Spotkał się między innymi z Premierem Malcolmem Turnbullem, Gubernatorem Generalnym Peterem Johnem Cosgrove'em, Gubernator stanu Wiktoria Lindą Dessau, Gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem, Ministrami federalnego rządu Australii, m.in. Minister Spraw Zagranicznych Julie Bishop, Liderem opozycji Billem Shortenem.
Rozmowy dotyczyły kompleksowej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, współpracy wojskowej oraz energetycznej.
- Polska bardzo poważnie podchodzi do spraw dotyczących polityki bezpieczeństwa i obronności i mamy nadzieję na rozwój współpracy w tym zakresie z Australią – skomentował te spotkania Andrzej Duda. W części wizyty Prezydentowi towarzyszył Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

W centrum biznesowym Sydney Prezydent spotkał się z największymi australijskimi przedsiębiorcami i zachęcał ich do inwestycji w naszym kraju.
- Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Andrzej Duda inaugurując Polsko-Australijskie Forum Energetyczne. Wzięli w nim udział przedstawiciele spółek PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa i Węglokoks.
Zawiązaniu bliższej współpracy gospodarczej ma też służyć otwarte przez Andrzeja Dudę w Sydney biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Już dziś Australia jest trzecim, po Chinach i Indiach, rynkiem eksportowym polskich towarów w rejonie Azji i Pacyfiku. Ponieważ Polska notuje nadwyżkę w handlu z Australią, jesteśmy szczególnie zainteresowani szybkim wejściem w życie umowy o wolnym handlu między Australią a Unią Europejską. Polski Prezydent jest pierwszym przywódcą kraju członkowskiego UE, który przybył do Australii po rozpoczęciu negocjacji w tej sprawie.



Polskie firmy gotowe są zaoferować Australii konkurencyjne usługi i maszyny górnicze, a z drugiej strony otworzyć się na współpracę w zakresie projektów energetycznych w naszym kraju – zapewniał podczas forum Andrzej Duda.
W jego obecności zostały już podpisane dwa porozumienia: między polskim LNG a Uniwersytetem Zachodniej Australii oraz między Jastrzębską Spółką Węglową a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).

Wciąż otwarta jest kwestia ewentualnego zakupu dla polskiej armii fregat typu Adelaid.
Prowadziliśmy rozmowy na ten temat i nadal je prowadzimy – zapewnił dziennikarzy Prezydent Andrzej Duda i dodał: – To jest kwestia wewnątrzkrajowych dyskusji: z jednej strony o charakterze wojskowym, z drugiej strony także i biznesowym, bo sprawa dotyczy też polskiego przemysłu stoczniowego. Zapewniam, że żaden temat nie jest zamknięty.

W Melbourne i Sydney Para Prezydencka spotkała się z Polonią mieszkającą na Antypodach.
Jestem tu, aby Was uścisnąć na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by Wam podziękować – mówił Andrzej Duda podczas tych spotkań, kierując słowa wielkiego uznania do rodziców, którzy wychowują dzieci w duchu polskości, nauczycieli i organizatorów polskich szkół, duchownych oraz działaczy społecznych, którzy inicjują wiele polonijnych projektów.
W Australii żyje ponad 180 tys. osób polskiego pochodzenia, a Prezydent przyznał, że jego marzeniem było spotkać się w tak wyjątkowym roku z rodakami rozsianymi po całym świecie.
Stąd nasza majowa wizyta w Chicago, gdzie mieszka blisko milion Polaków, a teraz tutaj: w Melbourne, Canberze i Sydney – mówił podczas przyjęcia wydanego przez Gubernator stanu Wiktoria Lindę Dessau z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Prezydent przypomniał, że powszechna opinia Australijczyków o Polakach jest bardzo dobra.
Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami. Jesteście szanowani. A jeżeli Wy, jako Polacy, jesteście szanowani, to za Waszą sprawą szanowana jest Polska – dziękował rodakom Andrzej Duda.

Zasłużeni w działalności polonijnej zostali odznaczeni przez Prezydenta podczas uroczystości w siedzibie Gubernator stanu Wiktoria oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne. Także podczas spotkania z Polonią w Sydney Prezydent uhonorował zasłużonych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałych w Związku Australijskim, a także obywateli Związku Australijskiego zasłużonych w działalności polonijnej.

W czasie gdy Prezydent prowadził polityczne rozmowy, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła na przedmieściach Melbourne Dom Polski SYRENA. Spotkała się tu z dziećmi i nauczycielami szkół działających pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii oraz z podopiecznymi dwóch najmłodszych Polskich Szkół Etnicznych. Od kilku lat nie maleje tu liczba chętnych do nauki języka polskiego. Uczniami są najczęściej dzieci i młodzież urodzone w Australii, pochodzące z rodzin polskich emigrantów lub rodzin polsko-australijskich.
Podobnie było w Canberze, gdzie w Ambasadzie RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi i nauczycielami Szkoły Polskiej oraz z młodzieżą z Polskiej Grupy Tańca „Wielkopolska”. Dzieci przygotowały dla Pierwszej Damy bogaty program artystyczny, m.in. recytację wierszy Antoniego Słonimskiego i Wandy Chotomskiej.
Małżonka Prezydenta spotkała się także z podopiecznymi Domu Opieki w Marayong prowadzonego przez polskie siostry ze Zgromadzenia Nazaretanek.

Polsko-australijskie relacje to także wspólny front w czasie II wojny światowej przeciwko siłom Osi, w tym bohaterska obrona Tobruku w Afryce. Pamięci poległych tam żołnierzy obu armii poświęcono uroczystości na dziedzińcu przed Mauzoleum Pamięci w Melbourne, w których wziął udział Prezydent RP.
Chylę czoło przed wszystkimi towarzyszami broni, którzy w tamtej bitwie polegli. Chylę czoło przed wszystkimi australijskimi i polskimi bohaterami, obrońcami Tobruku – mówił Andrzej Duda. Przypomniał też, że podczas wojny australijscy lotnicy wspierali z powietrza powstańców walczących w 1944 r. w Warszawie, a podczas corocznych obchodów wspominane jest ich bohaterstwo.
Prezydent wyraził wdzięczność za to, że po wojnie, kiedy Polska była w komunistycznej niewoli, na terenie Australii znalazło dom wielu polskich żołnierzy.
Dziękuję, żeście ich tutaj przyjęli, że pozwoliliście im rozpocząć tu nowe życie, że uczyniliście wszystko, by czuli się w Australii jak w swojej ojczyźnie – mówił Andrzej Duda i zakończył: - Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległych. Niech żyje Polska, niech żyje Australia!

W Canberze Prezydent odwiedził War Memorial. Australijskie Mauzoleum Pamięci to pomnik-muzeum, którego głównym zadaniem jest upamiętnienie zaangażowania Australijskich Sił Zbrojnych w konfliktach międzynarodowych.
Andrzej Duda złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, zatrzymał się przy ścianie pamięci oraz obejrzał ekspozycję muzeum.

Nowa Zelandia


Od spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w Auckland z Gubernator Generalną Patsy Reddy i Małżonkiem Davidem Gascoignem rozpoczęła się w środę 22 sierpnia 2018 r. przed południem miejscowego czasu oficjalna wizyta polskiej Pary Prezydenckiej w Nowej Zelandii.
Prezydent Duda rozmawiał w środę także z premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern. W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:
  • Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
  • Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua
  • Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
  • Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie.
Prezydent RP złożył w środę wieniec przed pomnikiem World War Two Hall of Memories.
Para Prezydencka wspólnie z gubernator Reddy obejrzała też wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, która została przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Para Prezydencka spotkała się także z Polonią w Domu Polskim. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom polonijnym.
W trakcie wystąpienia Prezydent wyraził wdzięczność za gest życzliwości i solidarności ze strony rządu Nowej Zelandii, który przyjął pod koniec II wojny światowej grupę 733 dzieci i 102 opiekunów, nazywanych póćniej "Dziećmi z Pahiatua".
Dotknięte w straszliwy sposób wojną dzieci, które straciły rodziców, a przeszły przez Syberię i Persję po to, by dotrzeć tu, do nowej Zelandii, gdzie ich przyjęto i stworzono im nowy dom – opisywał historię rodaków Andrzej Duda.
Prezydent z satysfakcją odnotował, że Dzieci z Pahiatua skorzystały z szansy edukacji, rozwoju i stały się ważną i żywą częścią społeczeństwa Nowej Zelandii.
W ten sposób wspaniale wpisały się w historię i rozwój tego pięknego kraju tak daleko od Polski – dodał.
Andrzej Duda nawiązał w ten sposób do uroczystości inauguracji Skweru im. Polskich Dzieci Polish Children Square.



W Wellington Para Prezydencka spotkała się 23 sierpnia z przedstawicielami Polskich Dzieci z Pahiatua. Andrzej Duda podkreślał, że przyleciał do Nowej Zelandii, by jako Prezydent pokłonić się tym, którzy „przechowali Polskę w sercach od dzieciństwa, przez tyle dziesięcioleci”.
- Wiele czasu już minęło od tamtego roku, kiedy Państwo przybyliście tutaj, do nowej Zelandii, a Polska i polskość cały czas jest w Was, przekazaliście ją waszym dzieciom, przekazujecie ją wnukom i za to jestem ogromnie wdzięczny - mówił.
Podczas spotkania Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii Marian Ceregra przekazał na ręce Prezydenta flagę polską spod Monte Cassino.
- Polacy przybyli do Nowej Zelandii - i ci, których 145. rocznicę przybycia obchodziliśmy w ubiegłym roku, i ci, których Sowieci wyrzucili z ich własnych domów i zesłali do łagrów do obozów pracy, do syberyjskich lasów - zawsze byli wierni Polsce; byli patriotami, byli dobrymi Polakami. I choć przyjęli obywatelstwo tego gościnnego kraju, nigdy nie zapomnieli o pierwszej ukochanej, wymarzonej i drogiej ich sercom ojczyźnie - powiedział Marian Ceregra.

Prezydent i Pierwsza Dama przylecieli do Nowej Zelandii we wtorek wieczorem z Sydney, po zakończeniu czterodniowej wizyty w Australii. W czwartek wieczorem miejscowego czasu Para Prezydencka powróciła z Nowej Zelandii do kraju.




Biuro Prasowe
Prezydenta RP

17-25 sierpnia 2018





Ilustracje i wideo: © różni / za: Rząd RP - oficjalna witryna Prezydenta RP

1 komentarz:

  1. W końcu któryś rząd RP dostrzegł istnienie Antypodów :)

    OdpowiedzUsuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2