„Z szacunku dla wielkiego, skromnego człowieka”
Śp. Jana Olszewskiego pożegnali dziś nie tylko najbliżsi i politycy, ale i tysiące Polaków, które zebrały się na ulicach Warszawy. Nasza reporterka była wśród nich i pytała, co skłoniło ich, by towarzyszyć byłemu premierowi w jego ostatniej drodze.
Dziś po godzinie 16.00 były premier Jan Olszewski spoczął na Wojskowych Powązkach.
– Miałam zaszczyt znać osobiście pana Jana Olszewskiego. Pracowałam w Sejmie, gdy nastał niefortunny 4 czerwca. Znałam go też wcześniej, kiedy w grupie "Solidarności" mieliśmy aresztowanych i pan Jan pomagał w ich ratowaniu. To był wyjątkowy człowiek, wyjątkowej kultury, ciepły, dobry, słuchał każdego – powiedziała naszej reporterce pani Katarzyna, która wraz z rodziną żegnała dziś śp. Jana Olszewskiego.
– Jesteśmy tu z szacunku dla wielkiego, skromnego człowieka – dodała córka pani Katarzyny.
W Warszawie był też Bogusław Tadrowski z Klubu "Gazety Polskiej" Elbląg II.
– Przeżyłem to bardzo mocno, dziś jestem tutaj i ogromne wzruszenie, szczególnie po wystąpieniu Antka Macierewicza. Jestem dumny, że Polska dała takich ludzi i dziś jest kontynuowane dzieło pana Jana Olszewskiego – powiedział naszej reporterce Bogusław Tadrowski.
Więcej wypowiedzi Polaków można posłuchać w materiale poniżej:
© autor(ka) nieznany(a)
16 lutego 2019
źródło publikacji: „Tłumy Polaków pożegnały dziś Jana Olszewskiego: "Z szacunku dla wielkiego, skromnego człowieka"”
www.Niezalezna.pl
16 lutego 2019
źródło publikacji: „Tłumy Polaków pożegnały dziś Jana Olszewskiego: "Z szacunku dla wielkiego, skromnego człowieka"”
www.Niezalezna.pl
Transmisja na żywo zapis wideo z uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego
Pamiętamy napis „nienawiść” na zdjęciu twojej twarzy, „olszewików” i „oszołomów”
Były minister obrony narodowej w rządzie Beaty Szydło i szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego, Antoni Macierewicz wygłosił dziś płomienną mowę pożegnalną na nabożeństwie żałobnym byłego premiera.
Antoni Macierewicz przyjaźnił się ze śp. Janem Olszewskim. Politycy znali się od 50 lat, a były minister towarzyszył mecenasowi do ostatnich chwil.
– Janie, Panie Premierze, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają Ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia – podkreślał poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem Antoniego Macierewicza, śp. premier Olszewski dla wszystkich jest dziś bohaterem oraz wzorem patrioty, człowieka uczciwego, pełnego poświęcenia.
Polityk wskazał, że jedność narodowa wokół osoby i postawy Jana Olszewskiego nie jest przypadkowa i stanowi „wielką wartość”.
– Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś był oczywisty i zarazem konieczny, był programem odbudowy państwa polskiego, bez którego pozostalibyśmy PRL-bis – wskazał Antoni Macierewicz.
Były minister przypomniał również coś, o czym wielu zdaje się zapominać – „przemysł pogardy” wokół śp. Jana Olszewskiego.
– Pamiętamy napis „nienawiść” na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano „olszewikami” i „oszołomami”, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc: wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści mający wyeliminować formację niepodległościową, której Ty byłeś twórcą – podkreślił Macierewicz.
Wiceprezes PiS wskazał, że „język ten ma zniszczyć naród, rozbić naszą wspólnotę, pogrążyć Polskę w chaosie i wiemy, że musimy mu przeciwstawić prawdę, odwagę cywilną i gotowość do pojednania wobec tych, którzy błędy uznali i do Polski chcą powrócić”.
– Przed śmiercią powtarzałeś – „nie mam w obowiązku poddać się”. Te dwa pojęcia – obowiązek i niepodległość najlepiej charakteryzują twoją postawę życiową i twoją drogę w służbie ojczyzny – podkreślił.
Antoni Macierewicz przypomniał również to, co udało się osiągnąć pracującemu zaledwie pół roku rządowi Olszewskiego: uznanie niepodległości Ukrainy i Białorusi, likwidacji baz rosyjskich, rozpoczęciu lustracji i przedstawieniu budżetu.
– Okazało się, że w bardzo krótkim czasie można zrealizować postulaty, o których mówiono, że są nie do spełnienia – podkreślił polityk. Jak wskazał, bez dorobku rządu Olszewskiego, „nie byłoby dzisiejszych sukcesów gospodarczy i politycznych Polski bez dorobku rządu Jana Olszewskiego”.
– Warto pamiętać, że stało się tak dlatego, że łagodność języka, skromność i cierpliwość w działaniu towarzyszyła stanowczości i nieustępliwości, której byłeś i jesteś dla wszystkich Polaków wzorem – powiedział były szef MON.
Na zakończenie swojego wystąpienia Macierewicz zawołał: „Cześć i chwała bohaterom!”.
© autor(ka) nieznany(a)
16 lutego 2019
źródło publikacji: „'Pamiętamy napis 'nienawiść' na zdjęciu twojej twarzy, 'olszewików' i 'oszołomów'. MOCNA przemowa …”
www.Fronda.pl
16 lutego 2019
źródło publikacji: „'Pamiętamy napis 'nienawiść' na zdjęciu twojej twarzy, 'olszewików' i 'oszołomów'. MOCNA przemowa …”
www.Fronda.pl
Były premier spoczął na Wojskowych Powązkach
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek (12 lutego 2019), że „organizatorem pogrzebu będzie KPRM, jako że wśród wielu aktywności społecznych i politycznych, Jan Olszewski był też prezesem Rady Ministrów”.
Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek (15 lutego 2019).
Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę (16 lutego 2019).
O godz. 10.40 trumna z ciałem b. premiera zostanie wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i nastąpi przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 11 odbędzie się msza żałobna. Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.
Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 rozpocznie się pogrzeb.
Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego. Trumnę do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.
Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.
Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.
W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, a po niej trumna z ciałem premiera została przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.
Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.
Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.
RELACJA
[wpisy były dodawane z relacji na żywo, a więc najnowsze są na początku, a najstarsze na końcu tekstu]19:00
Zakończyła się żałoba narodowa po śmierci b. premiera Jana Olszewskiego
W sobotę o godz. 19 zakończyła się żałoba po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Po dwudniowych uroczystościach żałobnych b. szef rządu spoczął na cmentarzu na Powązkach Wojskowych.
16:00
Jan Olszewski spoczął na Wojskowych Powązkach. Żołnierze oddali salwę honorową.
15:53
Za chwilę trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie złożona do grobu.
14:58
Odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę— powiedział żegnając b. premiera Jana Olszewskiego sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący kapituły Orderu Orła Białego, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Pożegnanie z powstańcami warszawskimi, weteranami i działaczami opozycji antykomunistycznej odbyło się na pl. Krasińskich. Przewiezioną tu z katedry przy ul. Świętojańskiej na lawecie armatniej trumnę z ciałem premiera ustawiono przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.
Został w grudniu 1991 roku powołany na stanowisko premiera rządu polskiego, na którym niestety nie pozwolili mu na długo pozostać ludzie, którzy nie rozumieli, że to, co on robił, robił tylko i tylko dla dobra Polski— mówił.
Był zawsze w swoim życiu duchowo żołnierzem niezłomnym, słusznie nazywanym przez swoich przyjaciół Janem Wielkim— dodał.
14:40
Kondukt pogrzebowy wyruszył na Powązki Wojskowe
14:30
Cześć i chwała bohaterom!— zakończył Nizieński.
To człowiek, który służył Ojczyźnie od najmłodszych lat. (…) Był i pozostanie na zawsze dla milionów Polaków drogowskazem pokazującym, jak mamy kochać naszą umiłowaną Ojczyznę— dodał.
Jan Olszewski duchowo zawsze był żołnierzem niezłomnym— podkreślił.
Najmłodsi uczestnicy pogrzebu Premiera Jana Olszewskiego. Serce rośnie 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 pic.twitter.com/AIVcV3VZcA— Alicja Żebrowska (@AlaZebrowska) February 16, 2019
14:25
Z wielkim bólem i żalem żegnamy dziś wspaniałego Polaka i wielkiego patriotę. (…) Odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę— rozpoczął Bogusław Nizieński, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
14:20
Kondukt żałobny b.premiera Jana Olszewskiego przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/fjDiIh8LhE— Jacek Czarnecki (@JacekCzarnecki1) February 16, 2019
14:15
Kondukt dotarł przed Pomnik Powstania Warszawskiego
Na pl. Krasińskich, odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego z udziałem weteranów i działaczy opozycji antykomunistycznej.
Pożegnanie Śp. Jana Olszewskiego pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. pic.twitter.com/ZFactmZNBG— Piotr Semka (@PiotrSemka) February 16, 2019
14:00
Wzdłuż trasy konduktu licznie zgromadziły się osoby chcące oddać hołd zmarłemu. W tłumie widać polskie flagi narodowe.
Kondukt prowadzi orkiestra wojskowa. Przed wojskowym pojazdem ciągnącym lawetę, na której spoczywa trumna, jeden z żołnierzy niesie jego portret. Za trumną, której towarzyszy asysta czterech żołnierzy, idzie rodzina, przedstawiciele władz państwowych i pozostali uczestnicy uroczystości pogrzebowych.
Jedna z osób rzuciła na trumnę Jana Olszewskiego różę z biało-czerwoną wstążką.
Na pl. Krasińskich, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, odbędzie się pożegnanie Jana Olszewskiego z udziałem weteranów i działaczy opozycji antykomunistycznej.
13:30
Kondukt pogrzebowy w drodze przed pomnik Powstania Warszawskiego
Kondukt z trumną b. premiera Jana Olszewskiego, po mszy pogrzebowej w archikatedrze, przechodzi ulicami Starego Miasta przed pomnik Powstańców Warszawskich przy pl. Krasińskich. Trumna przewożona jest na lawecie armatniej. Jana Olszewskiego żegnają tysiące warszawiaków.
13:10
Zakończyła się Msza Święta żałobna w Archikatedrze św. Jana.
13:05
Przemawia b. szef MON Antoni Macierewicz.
Janie, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze. Polacy oddają hołd, a politycy przyznają ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się Ojczyźnie. (…) Dziś dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty— powiedział.
Nie byłoby dzisiejszych sukcesów rządu, gdyby nie dorobek Jana Olszewskiego. (…) Twój program jest realizowany. Dlatego przejdziesz do historii nie tylko jako twórca ruchu niepodległościowego, ale także mąż stanu. Najwybitniejszy polityk po 1945 roku— podkreślił.
12:55
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki pożegnał Jana Olszewskiego: „Pana przerwaną drogę premierostwa obiecujemy zakończyć pełnym sukcesem”
Jan Olszewski był świadectwem tego, że można zostać pokonanym, nawet zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu, ale można pozostać wiernym swym ideałom, ojczyźnie, wolności, solidarności— podkreślił szef rządu.
12:54
Jan Olszewski świadczył swym życiem, że pełna niepodległość jest możliwa, że warto o nią walczyć; był i jest wspaniałym synem historii Rzeczpospolitej, ale jest też synem Europy— powiedział z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM: Pana przerwaną drogę, pana wielkie pytanie o to, czyja ma być Polska, obiecujemy zakończyć tak, jak pan sobie zamarzył. Polska ma należeć do wszystkich obywateli. To dla nas największe zadanie, zobowiązanie i cel.#tvpinfo #wieszwiecej #JanOlszewski pic.twitter.com/wZCDfANvEm— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) February 16, 2019
12:52
Premiera Olszewskiego pożegnał prezydent Andrzej Duda.
Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej. (…) Był kreatorem historii Rzeczypospolitej. Był z całą pewnością patrząc na 100-lat odrodzonej Polski po 1918 roku jedną z najważniejszych postaci w jej historii— mówił prezydent Duda.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda na Mszy żałobnej śp. Jana Olszewskiego: „Walczył o Polskę, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo”
Ona w jakimś sensie obok żony i rodziny była treścią jego życia., Stworzył nie tylko naszą historię, ale Polskę taką, jaką dzisiaj mamy w najaktualniejszym tego słowa znaczeniu. Z pewnością obok prezydent prof. Lecha Kaczyńskiego to właśnie premier Jan Olszewski jest jedną z tych postaci, których my naszą działalnością dzisiaj urzeczywistniamy. Staramy się ją czynić taką, jaką oni jej widzieli. Polskę dumną, niepodległa, ale przede wszystkim Polskę solidarności, pamiętającej o człowieku— dodał.
12:32
12:21
Jestem głęboko przekonany, że Jan Olszewski już teraz modli się by Matka Najświętsza pukała do serc Polek i Polaków, by wyrzekli się złych postaw; nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską— powiedział w homilii bp Antoni Dydycz.
Trzeba walczyć ze złem. Ono przecież zdarza się w życiu, może mieć miejsce w naszych czasach, ale nigdy nie można nawet pomyśleć o tym, aby Polska walczyła z Polską, wszakże nie można lekceważyć, jak było wspomniane wcześniej, ani zdrad, ani chciwości, ani pychy, ani nienawiści. To nie Polska walczy z Polską. Taka choroba może dotknąć Polkę lub Polaka, ale nigdy Polski— podkreślił.
11:45
Żegnamy męża, brata, krewnego, adwokata, polityka, posła i premiera, a przede wszystkim wiernego syna Polski i Kościoła; człowieka, który godnie zapisał się w pamięci, z odwagą przeszedł życie— powiedział w homilii podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego bp Antoni Dydycz.
Podkreślił, że Jan Olszewski „zapisał się godnie w naszej pamięci”.
Z odwagą przeszedł drogę swego życia. Nie lękał się światła, chętnie wychodził na przeciw prawdzie, bezinteresownie broniąc niesłusznie oskarżonych, a w sposób szczególny opiekował się walczącymi o wolność Polek i Polaków—podkreślił.
11:40
Uroczystości pogrzebowe śp. premiera Jana Olszewskiego. W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z udziałem marszałka Sejmu @MarekKuchcinski trwa msza żałobna. Po południu śp. Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach pic.twitter.com/TPFS1xS5kg— Sejm RP (@KancelariaSejmu) February 16, 2019
11:35
W osobie i życiu śp. Jana Olszewskiego – jak w soczewce – skupiło się wszystko to, co polskie, wszystko to, co patriotyczne i demokratyczne - napisał w liście kondolencyjnym odczytanym w sobotę podczas mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
W ocenie przewodniczącego KEP, gdy dziś, „wielu odnosząc się z pogardą do innych sięga po wszelkie sposoby, aby zabić w sobie resztki honoru i godności, a ojczyznę położyć w zastaw własnych interesów i nieuporządkowanych prywatnych ambicji, śp. Jan Olszewski jawi się jako prawdziwy symbol, człowiek wiary i solidarności, mąż stanu i polski patriota, człowiek odwagi, prawdy i uczciwości”.
11:30
Odszedł wielki człowiek, powszechnie uznawany mecenas, kompetentny i propaństwowy polityk, człowiek o jasnych i konsekwentnych poglądach— napisał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w liście kondolencyjnym odczytanym podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego.
Był człowiekiem wiary i Kościoła. Człowiekiem jasnych i konsekwentnych przekonań i poglądów— podkreślił metropolita warszawski.
Kard. Nycz poinformował również, że podczas pobytu w Rzymie odprawił mszę św. za Jana Olszewskiego przy grobie św. Piotra oraz modlił się za niego przy relikwiach świętego Jana Pawła II.
11:20
Wielu Polaków uczestniczy w Mszy żałobnej na pl. Zamkowym, gdzie ustawiono telebimy.
11:12
Rozpoczyna się Msza żałobna. Biorą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Piotr Gliński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11:09
Trumna z ciałem byłego premiera została przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.
Polacy żegnają Jana Olszewskiego. W Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się w główne uroczystości pogrzebowe. W ostatniej drodze byłego premiera biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz członkowie rządu. Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości mają charakter państwowy.
CZYTAJ TAKŻE:
Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego. W KPRM wystawiono trumnę z ciałem byłego premiera.
Antoni Macierewicz: Jan Olszewski stał zawsze przy wartościach, a zwłaszcza przy polskim interesie narodowym, w sposób nieustępliwy
Bp Janocha żegna Jana Olszewskiego. Poruszające słowa podczas Mszy żałobnej: Polska była jego wiarą, jego nadzieją, jego miłością.
Cz. #Bielecki: Jan #Olszewski zawsze pamiętał o dwóch rzeczach: że jest pion - i trzeba trzymać w życiu pion; i jest pewien poziom - i poniżej pewnego poziomu nie można zejść. To są dwie rzeczy, które dla jednych są kłopotliwym krzyżem, a dla drugich są po prostu podstawą pic.twitter.com/sPYNc1AYCC— portal tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) February 15, 2019
© różni autorzy
16 lutego 2019
źródło publikacji: „Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego. Były premier spoczął na …”
www.wPolityce.pl
16 lutego 2019
źródło publikacji: „Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego. Były premier spoczął na …”
www.wPolityce.pl
Ilustracje i wideo © różni autorzy / różne agencje / za: KPRM, wpolityce.pl, Google, i inne
OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 2019-02-17-00:13 CET
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz