Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Wielka Defilada Niepodległości 2018


Transmisje zostały zakończone.
Zobacz zapisy wideo z przebiegu Defilady:





- Dziękuje za wasze codzienne poświęcenie i zaangażowane. Dziękuję za to, że w rozmowach z dowódcami sił NATO mogę usłyszeć najwyższe oceny waszego profesjonalizmu. Żołnierze Wojska Polskiego jesteście dumą narodu polskiego. Jesteście obrońcami polskiej wolności i jesteście też tymi, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas centralnych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Na uroczystości obecny był prezydenta RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, przedstawiciele kadry kierowniczej MON i dowódczej Sił Zbrojnych RP oraz przedstawiciele władz państwowych.
Po raz pierwszy na warszawskiej Wisłostradzie przedefilowało ponad 2 tysiące osób - pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne, przeleciało ponad 100 statków powietrznych. Przejechał współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

- Spotykamy się dziś na Wielkiej Defiladzie Niepodległości w roku szczególnym, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 98 lat temu Wojsko Polskie wykazało się niezwykłym heroizmem, walecznością i ofiarnością. Wojsko Polskie zadziwiło świat. Bitwa Warszawska przeszła do historii jako jedna z bitew, która zadziwiła świat. Dziś jesteśmy aktywni w ramach NATO. Dziś naszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie. I dziś też ten duch bojowy z roku 1920 jest nam potrzebny. Potrzebna jest też strategia na miarę marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt i niezbędna jest niezachwiana solidarność w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To są nasze wspólne zadania. Moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej, jest spowodowanie żeby Wojsko Polskie było dobrze wyszkolone, uzbrojone i sprawnie dowodzone – mówił podczas wystąpienia szef MON.

W trakcie uroczystości, słowa podziękowania za służbę do żołnierzy skierował także prezydent Andrzej Duda - Dziękuję wam za waszą służbę, dziękuję wam za wasz trud, za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, za bezpieczeństwo naszej ojczyzny, za nasze bezpieczeństwo. (… )W dniu Święta Wojska Polska życzę wam, abyście zawsze bezpiecznie wracali do domu z każdego waszego dnia służby, z każdej waszej misji - mówił prezydent.

***

W tym roku, podczas centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: pieszą, pojazdów oraz historyczną.

Defiladę naziemną rozpoczął przemarsz 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi oraz 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP. Po nich defilowali żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defilada piesza to także pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP.

Defiladę pojazdów stworzyło ponad 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów stworzyło szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

W defiladzie lotniczej udział wzięły jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych, a także statki powietrzne naszych sojuszników - m .in. samoloty F22. Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców. Podczas defilady lotniczej można było zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą m .in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14, Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty: TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, An-28, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

***

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej razem z prezydentem RP Andrzejem Dudą złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego żołnierza oraz pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.


© Ministerstwo Obrony Narodowej
15 sierpnia 2018
źródło publikacji: „Wielka Defilada Niepodległości”
www.MON.gov.pl





Ilustracja © domena publiczna / Rząd RP / www.mon.gov.pl
Wideo © Polskie Radio / Ministerstwo Obrony Narodowej / i inni


OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 2018-08-15-15:19 / J.

13 komentarzy:

  1. S U P E R !! i dziękuję w imieniu Polaków przebywających i mieszkających za granicami! Bo witryna TVP jak zwykle przeprasza za brak dostępu z uwagi na ograniczenia licencyjne i tak dalej bla-bla-bla.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każą ci oglądać? Spadaj stąd!

      Usuń
    2. Właśnie! Wynocha do tefałena!

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Plułeś na modlenie się to Jezuici uwalili ci dostęp :-) I prawidłowo!

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Komentowanie zostało odblokowane. Ponownie przypominamy, że nie cenzurujemy żadnych komentarzy, jednak komentarze zawierające niewykropkowane wulgaryzmy będą jak zwykle usuwane (tym razem już bez śladu ich istnienia).
    moderator Jarek / ITP

    OdpowiedzUsuń
  7. Blokowanie komentarzy to też cenzura . . .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Blokowanie wulgaryzmów to CYWILIZACJA, która tobie chyba myli się z anarchią

      Usuń

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2