Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski

W tym roku po raz siódmy mamy przyjemność współpracować przy organizacji Narodowej Pielgrzymki Węgrów do Polski, odnoszącej się do fundamentów tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej, a ofiarowanej w intencji umocnienia chrześcijańskiej przyjaźni obu narodów. Nasi Bratankowie po raz pierwszy zorganizowali taką pielgrzymkę w 2011 roku, kiedy to Polsce przekazywali prezydencję w Unii Europejskiej. Od tej pory coroczne pielgrzymowanie do Polski weszło do kalendarza duchowych wydarzeń odnawiających więzy łączące nasze narody.

W tegorocznej pielgrzymce weźmie udział ok. 800 Węgrów, którzy 25 czerwca wieczorem przyjadą do Częstochowy specjalnym taborem kolejowym, a następnie, po uroczystościach na Jasnej Górze, odwiedzą Kraków. Pielgrzymom towarzyszyć będą m.in. Miklós Soltészs, węgierski minister ds. wyznań, mniejszości narodowych i organizacji pozarządowych oraz prof. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Przewodnictwa duchowego podjęło się liczne, wysokiej rangi, duchowieństwo.

27 czerwca o godz. 11.00 w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się uroczysta msza, podczas której ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski dokona poświęcenia namalowanego na Węgrzech obrazu Jezusa Miłosiernego, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach. Peregrynacji przewodzić będą Misjonarze Werbiści, którzy poprowadzą w parafiach rekolekcje pod hasłem: „Eucharystia jako sakrament miłosierdzia w przygotowaniu na Kongres Eucharystyczny 2020 w Budapeszcie”.

Biskup archidiecezji Szombathely, dr János Székely, w wypowiedzi na temat peregrynacji obrazu, odwołał się do wzmocnienia chrześcijańskich fundamentów oraz więzi łączących Polaków z Węgrami: „Węgrów z Polakami łączą więzy braterstwa i chrześcijańskie korzenie. Wzmacnianie ich w dzisiejszych czasach jest dla nas bardzo ważne, ponieważ może przyczynić się do utrzymania jedności całej Europy. Uważam, że istotny wpływ na naszą wspólnotę duchową miał św. Jan Paweł II, który mówił, że orędzie Miłosierdzia Bożego zawsze było mu bliskie i drogie, a historia wpisała je w tragiczne doświadczenie II wojny światowej. Ojciec Święty uczył nas poznawania tajemnicy Miłosierdzia Bożego oraz przekonywał, że miłosierdzie to miłość potężniejsza od zła. Historia wielokrotnie pokazała, że wiara narodu polskiego stawała się barierą chroniącą przed złem. Staramy się na Węgrzech szerzyć kult do Miłosierdzia Bożego, dlatego wierzymy, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego umocni wiarę w naszym narodzie”.

28 czerwca odbędą się uroczystości w Tarnowie. Po uroczystej mszy w tarnowskiej katedrze, która odbędzie się o godz. 10.00, nastąpi odsłonięcie, ufundowanej przez Węgrów, Ławki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Miasto Tarnów przygotowało dla niej miejsce przy ul. Wałowej, obok pomnika Józefa Bema.

Zapraszamy serdecznie do udziału we wspólnej modlitwie oraz uroczystościach związanych z pielgrzymką.


© Aranka i Aleksander Małkiewicz
19 czerwca 2018
źródło publikacji: „VII Narodowa Pielgrzymka Węgrów do Polski. 25-28 czerwca 2018 roku”
www.krakowniezalezny.pl





Ilustracja © domena publiczna / Archiwum ITP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2