W związku z tym, że jestem kinomanem, zaryzykowałam i postanowiłam zobaczyć film Kingi Dębskiej „Zabawa zabawa”. Piszę o ryzyku, ponieważ widziałam autorstwa Dębskiej – „Moje córki krowy” i niestety nie zrobił na mnie żadnego wrażenia. W zasadzie jeden z wielu obrazów, o których za jakiś czas nie będę pamiętać.
Inaczej natomiast oceniam, właśnie najnowsze, dzieło Dębskiej. Wszystkim niezdecydowanym, którzy zastanawiają się, czy warto poświęć godzinę i 28 minut, postaram się rozwiać wątpliwości i zachęcić do zmierzenia się z tym, jednak niełatwym, filmem.
Na premierze filmu opisywano go w ten sposób:
Alkoholizm ma w filmie Dębskiej twarz bogatych kobiet, które po nocy picia biegną do banku witaminowego, by strzelić sobie kroplówkę i wrócić do pracy. Twarz kobiety, przed którą dopiero otwiera się życie, i tej, która pozornie ma absolutnie wszystko.Myślę, że te słowa bardzo dobrze oddają klimat scenariusza i jego główne założenie. Alkohol nie jest tutaj utożsamiany z patologicznym środowiskiem i szarą ulicą, nie ma typowych bohaterów i historii, które już znamy, które pojawiają się w tego typu projekcjach.
Poznajmy trzy, niby odmienne, historie, które można jednak zgrabnie ze sobą połączyć. Magda pochodzi ze wsi, wychowała się w rodzinie alkoholika, co rzutuje na całym jej dotychczasowym życiu. Obecnie studiuje, ma bardzo dobre wyniki w nauce, a kończący się staż w renomowanej firmie, wkrótce może zmienić się w pracę marzeń.
Mimo to bohaterka nie potrafi sobie poradzić z traumą dzieciństwa, a receptę na wszystkie problemy widzi w … białym winie. Jednak dzięki umiejętności przedstawienia swojej osoby, jest oceniana jako wykształcona, młoda kobieta sukcesu, która po prostu lubi się zabawić.
Przełomowym, tragicznym momentem w jej życiu jest gwałt. Po jednej z imprez Magda zostaje wykorzystana seksualnie przez obcego mężczyznę, budzi się dopiero rano, nie pamiętając niczego, co działo się dzień wcześniej. Okazuje się, że dziewczyna zachodzi w ciążę. Cała sytuacja mimo wielu trudności zbliża ją do Boga i własnej rodziny. Poddaje się również terapii i walczy z alkoholizmem.
Na innym etapie życia jest Dorota – zdolna i ustawiona pani prokurator. W swojej pracy uwielbia przede wszystkim bale, które spędza w gronie bardzo bogatych ludzi. Nie widzi problemu w prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu, a każde łamanie prawa „załatwia” jej mąż – polityk. Nie ukrywa się również ze swoimi licznymi zdradami, które są dla niej ważniejsze niż wychowanie własnego dziecka. Dorota nie ma praktycznie żadnych obowiązków, bogaty mąż opłaca wszystkie luksusy i wygody. Jak się później okazuje, próbuje rekompensować własne zdrady. Jak to bywa w takich przypadkach, najgorzej sytuacje znosi 8-letni syn małżeństwa. W tej sytuacji reżyserka nie sili się na happy end.
Trzecią i zarazem najstarszą bohaterką jest Teresa – wybitna lekarka. Poznajemy ją w momencie, kiedy odbiera kolejną nagrodę za swoją pracę w dziecięcym szpitalu. Kobieta udaje nie tylko przed całym światem, córką i dawną miłością, że nie ma problemu z alkoholem, ale również przed samą sobą. Kiedy gasną światła sławy i zostaje sama, zaczyna swój „spacer” po pobliskich barach.
Wódka staje się jej najlepszym przyjacielem, z którym nie może się rozstać. Długo udawało jej się oszukiwać swoich współpracowników, ale podczas jednej z operacji, którą wykonuje pod wpływem alkoholu, zostaje zatrzymana przez policję.
Trudne są także jej relacje z córką, która błaga, co jakiś czas mamę, aby poddała się leczeniu. Niestety poza obrażaniem i psychiczną przemocą nie jest w stanie normalnie porozmawiać ze swoim dzieckiem. I w tej historii nie możemy się spodziewać idealnego zakończenia.
Mimo trzech różnych historii możemy je w jakiś sposób połączyć w jedną. Tylko najmłodszej bohaterce udaje się, a przynajmniej tak można przypuszczać, wygrać z nałogiem.
Sama odbieram to jako przestrogę, ponieważ nasze obecne decyzje mogą wpłynąć na resztę naszego życia. Jeśli Magda zachowałaby się inaczej, być może czekał ją los Doroty, a następnie i Teresy?
Film nie jest patetyczny, nie szuka na siłę idealnych rozwiązań, nie ocenia. Jest bardzo prawdziwy i zmienny, dokładnie, jak ludzkie życie. Porusza bardzo ważny, społeczny problem, ale z nieco innej strony. Wszystkie postaci to kobiety, bogate kobiety, które chyba najmniej łączymy z problemem alkoholizmu.
Ciekawy jest również „męski” świat w tym filmie. Tata Magdy, który dzięki pomocy żony i głębokiej wiary radzi sobie z problemem uzależnienia, mąż Doroty to polityk, który ma wiele na sumieniu, ale jako jedyny chce wyciągnąć pomocną dłoń do żony i bardzo czule zajmuje się synem, wreszcie lekarz – dawna miłość Teresy, na swój sposób stara się wpłynąć na przyjaciółkę.
Obraz naprawdę warto zobaczyć, idealnie przedstawia samą walkę (lub jej brak) z uzależnieniem, ale również, w jaki sposób problem ten dotyka całej rodziny, jak wpływa na dzieci, które bardzo często powielają schematy z rodzinnego domu. Wreszcie film pokazuje, że nie każdy jest w stanie sobie poradzić i skończyć z alkoholem. Niektórzy po prostu z tego nie wychodzą.
Widać, że Dębska i Dunin podeszły do problemu zupełnie inaczej, dzięki temu ciężko o nim zapomnieć. Świetna obsada, ale i tygodnie spędzone przez reżyserkę na spotkaniach AA uwiarygodniają seans.
Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, komu bliskie są tematy społeczne i nieszablonowe podejście do zagadnień.
© Adrianna Gąsiorek
10 stycznia 2019
źródło publikacji: «„Recenzja filmu „Zabawa zabawa”»
www.kierunki.info.pl
10 stycznia 2019
źródło publikacji: «„Recenzja filmu „Zabawa zabawa”»
www.kierunki.info.pl
☞
ZWIASTUN FILMU:
„Zabawa zabawa”
Produkcja: 2018Dystrybucja: Kino Świat
Premiera: 4 stycznia 2019
Reżyseria:
Scenariusz:
scenariusz
scenariusz
Zdjęcia:
Muzyka:
Obsada:
profesor Teresa Malicka, ordynator oddziału pediatrycznego
prokurator Dorota
Magda
Jerzy, mąż Doroty
Beata, córka Teresy
Wiktor Starecki
Barbara, matka Magdy
Mieczysław, ojciec Magdy
Adrian
starszy aspirant Andrzej Kręczek
młodszy aspirant Łukasz Leoś
matka dziewczynki
pielęgniarka Monika
pielęgniarka Hanka
pani Wanda, gosposia Doroty
Martyna, uczestniczka spotkania AA
Piotr, szef Doroty
pani psycholog
psycholog Wojtek, szef ośrodka
terapeutka Tamara
ginekolog
Henio, klient "Lisiej Jamy"
i inni
Ilustracje © Studio Filmowe Kalejdoskop
Wideo © Kino Świat / www.youtube.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz