Nie pozwól aby przepadły stare fotografie, filmy czy pamiętniki! Podziel się nimi ze wszystkimi Polakami i przekaż do zasobów Archiwum Narodowego IPN!
OSTRZEŻENIE: NASZA WITRYNA JEST NIEPOPRAWNA POLITYCZNIE I WYRAŻA BEZMIERNĄ POGARDĘ DLA ANTYPOLSKICH ŚCIERW ORAZ WSZELKIEJ MAŚCI LEWACKIEJ DZICZY I INNYCH DEWIANTÓW.
UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2

Prezydent RP w USA

Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli wizytę w Waszyngtonie. To pierwsza oficjalna wizyta polskiego Prezydenta w USA od ośmiu lat. Wizyta w Waszyngtonie odbywa sie dzień po szczycie Inicjatywy Trójmorza.
To jest celowo zaplanowana sekwencja wydarzeń i Prezydent Andrzej Duda jedzie tam de facto jako emisariusz ze szczytu Trójmorza – wyjaśnił minister Szczerski.

Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa były współpraca wojskowa, energetyczna i inwestycyjna.
Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali także polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.
Spotkanie Prezydentów Polski i USA poprzedziła narada Andrzeja Dudy z członkami polskiej delegacji oficjalnej, w tym z ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza - powiedział Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie.
Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski Prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z Prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo – mówił Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r.
Dziś tę odnowioną wersję, uwspółcześnioną - wiele się zmieniło przez te 10 lat - partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami i tematyki tego partnerstwa, podpisaliśmy osobiście wraz z Prezydentem Donaldem Trumpem, za co panu Prezydentowi chciałbym bardzo serdecznie podziękować – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że porozumienie wskazuje najważniejsze aspekty współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy w dziedzinie obronności, współpracy militarnej oraz w kwestii bezpieczeństwa i biznesu energetycznego, także w aspekcie wspomnianej już przez Prezydenta współpracy w zakresie Trójmorza. Andrzej Duda przypomniał, że do Waszyngtonu przyjechał z Bukaresztu, gdzie uczestniczył w szczycie Inicjatywy Trójmorza.
Andrzej Duda podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską - ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie - jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Obecność armii Stanów Zjednoczonych u nas jest istotna, także po to, żeby chronić amerykańskie interesy – akcentował.
Prezydent Duda wskazał, że podczas spotkania z Prezydentem Trumpem rozmawiał również o zagrożeniach dla bezpieczeństwa energetycznego w Europie i o możliwości dywersyfikacji dostaw.
Niewątpliwie takim ogromnym, w tej chwili największym zagrożeniem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. Dużo mówiliśmy o tym z panem Prezydentem, przedstawiałem tę sytuację taką, jaka jest – powiedział Andrzej Duda.
Ocenił, że jest to inwestycja, która bez wątpienia zagraża stabilności energetycznej Europy i bez wątpienia zagraża także polskiemu bezpieczeństwu energetycznemu, bo - jak mówił - grozi dominacją rosyjską, zwłaszcza w perspektywie, kiedy Rosja mówi o budowie kolejnych gazociągów - Nord Stream 3, Nord Stream 4.
Jakie są skutki takiej dominacji? Proszę państwa, kilka lat temu przekonaliśmy się o tym na Ukrainie - nagłe zamknięcie dostaw, oczywiście niemające nic wspólnego z żadnymi czynnikami ekonomicznymi, związane tylko i wyłącznie z szantażem politycznym, było faktem – zwracał uwagę Prezydent Duda, podkreślając, że Polska będzie wszystkimi siłami dążyła do tego, aby się przed tym zabezpieczyć.

Prezydent USA podkreślił natomiast rolę wzajemnych stosunków dyplomatycznych, które - jak dodał - liczą około 100 lat.
W tym roku Polska i Stany Zjednoczone obchodzą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i bez mała 100 lat więzów dyplomatycznych między Polską i USA. To długi okres, zatem jestem bardzo szczęśliwy, że sojusz między naszymi krajami nie był nigdy tak mocny – mówił Donald Trump, zwracając się do Prezydenta Dudy. Podziękował również Polsce za spełnianie zobowiązań NATO odnośnie przeznaczania 2 proc. PKB na obronność oraz za wkład we wsparcie NATO w misje w Afganistanie i w koalicję przeciwko ISIS.

Przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych Prezydent Andrzej Duda złożył także wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington. Na terenie nekropolii pochowanych jest ok. 400 000 żołnierzy i weteranów (wraz z członkami ich rodzin) wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone, począwszy od rewolucji amerykańskiej.
Jest to miejsce pochówku także niewielkiej liczby cywilów, którzy w jakiś sposób byli związani z armią lub polegli w czasie pełnienia obowiązków. W Grobie Nieznanych Żołnierzy znajdują się szczątki niezidentyfikowanych amerykańskich żołnierzy, ofiar I i II wojny światowej oraz wojny koreańskiej i wojny wietnamskiej. Każdego dnia w roku przed Grobem utrzymywana jest warta honorowa.
Po złożeniu wieńca przed Grobem Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington, Prezydent wspólnie z Małżonką odwiedził miejsce spoczynku Jana Karskiego.
Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego w 75. rocznicę jego pierwszej misji w Waszyngtonie, alarmującej amerykańskiego Prezydenta Franklina Roosevelta o dramatycznej sytuacji w Polsce w czasie niemieckiej okupacji, w tym przede wszystkim o eksterminacji ludności żydowskiej. Jan Karski jest pochowany na Cmentarzu Mount Olivet (Góry Oliwnej), u boku żony, Poli Nireńskiej.
Parze Prezydenckiej towarzyszyła Kaya Mirecka-Ploss, wykonawca testamentu Jana Karskiego, któremu poświęciła książkę „Jan Karski – człowiek, któremu powiedziałam prawdę”.
W 2016 Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Jana Karskiego na stopień generała brygady. Akt nominacji generalskiej Prezydent Duda przekazał rodzinie Jana Karskiego, a odpis tego aktu do zbiorów Muzeum Historii Polski. W 2012 r. Prezydent Barack Obama uhonorował pośmiertnie Karskiego, zmarłego 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie, Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim. Polski kurier został także odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, a także tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Na zakończenie oficjalnej wizyty w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezydent w wystąpieniu otwierającym spotkanie nawiązał do swych wcześniejszych rozmów z Prezydentem Donaldem Trumpem.
Dzisiaj po obu stronach Atlantyku panuje konsensus, że polsko-amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce czas nadać nową jakość. Nie będę ukrywał, że liczę, że moje dzisiejsze rozmowy z Prezydentem Donaldem Trumpem wkrótce przyniosą pierwsze efekty w tej sprawie – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent zaznaczył, że prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa Polski i naszego regionu, były decyzje warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, podjęte w odpowiedzi na rosyjskie akty agresji na Krymie i wschodniej Ukrainie.
Jak podkreślił, Polskę i USA zawsze łączyły fundamentalne wartości, te same wolnościowe idee, te same zasady troski o dobro wspólne, poszanowania ludzkiej podmiotowości, parlamentaryzmu i demokratycznej kontroli władzy.
Im trudniejszych doświadczeń nie szczędziła nam historia, tym większa okazywała się siła polsko-amerykańskiej przyjaźni i solidarności – powiedział Prezydent.

Dziękował też przedstawicielom Polonii za jej zasługi na rzecz Polski i polskości. Jak wyjaśnił, obecnie jest to przede wszystkim przekazywanie kolejnym pokoleniom polskiego języka oraz wiedzy o polskiej historii.
Ale pamiętamy, że to dzięki amerykańskiemu środowisku emigracyjnemu pielęgnowana była idea niepodległości; tu powstał potężny impuls poparcia dla członkostwa Polski w NATO, tu działają prężne organizacje polonijne, które wnoszą ważny wkład w życie publiczne USA – powiedział Prezydent. Jak dodał, historyczne i współczesne dokonania Polonii to chluba obu naszych narodów.
Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w Stanach Zjednoczonych. Cieszymy się, że wspólnota polonijna daje piękny przykład energii i kreatywności, utrzymując jednocześnie więzi z Polską – powiedział.
Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłym roku obchodzona będzie 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO.
Polacy mogą czuć się bezpieczniej, bo już od dwóch dekad nasz kraj jest objęty tarczą sojuszniczej obrony. Sami także wnosimy istotny wkład w międzynarodowe bezpieczeństwo i stabilność – podkreślił Prezydent.
Oświadczył, że „nie ma niepodległości bez mocnej, konkurencyjnej gospodarki, ekonomicznej podmiotowości, bez bezpieczeństwa energetycznego”.
Dlatego podejmujemy wielkie inwestycje, takie jak ukończony już terminal LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, czy na przykład inwestycje energetycznego polskiego koncernu Orlen. Czynimy to z myślą nie tylko o Polsce, ale i o całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – akcentował Prezydent.

Prezydent USA Donald Trump zamieścił pamiątkowy wpis w specjalnej księdze z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Biuro Prasowe
Prezydenta RP

18 września 2018










Ilustracje:
wszystkie © Jakub Szymczuk / KPRP

Wideo:
wszystkie © Prezydent RP / YouTube

Źródła:
Kancelaria Prezydenta RP – Para Prezydencka z oficjalną wizytą w Waszyngtonie, 18 września 2018 / www.prezydent.pl
Kancelaria Prezydenta RP – Wizyta w USA. Kwiaty na Grobie Nieznanych Żołnierzy oraz w miejscu spoczynku Jana Karskiego, 18 września 2018 / www.prezydent.pl
Kancelaria Prezydenta RP – Prezydent: Jesteśmy dumni z dorobku Polonii w USA, 18 września 2018 / www.prezydent.pl
Kancelaria Prezydenta RP – Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu, 18 września 2018 / www.prezydent.pl
Kancelaria Prezydenta RP – „Sojusz między Polską i USA nigdy nie był tak mocny”, 18 września 2018 / www.prezydent.pl


OSTATNIE UAKTUALNIENIE: 2018-09-19-21:14 CET / J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

UWAGA: PRZEGLĄDASZ STRONY ARCHIWALNE!
NASZ ZAWSZE AKTUALNY ADRES BIEŻĄCEJ STRONY TO:
tiny.cc/itp2